Czy fotowoltaika ma przyszłość w Polsce?

Czy fotowoltaika ma przyszłość w Polsce?

Czy fotowoltaika ma przyszłość w Polsce?

Trudno nie odnieść wrażenia, że fotowoltaika, podobnie, jak inne technologie bazujące na odnawialnych źródłach energii, jest w Polsce traktowana po macoszemu. Nie mówi się o niej mało, ale uczestnictwo w merytorycznej dyskusji wcale nie jest proste. Znacznie częściej możemy współuczestniczyć w debatach bazujących na stereotypach na temat energii z promieniowania słonecznego. Jaka jest zatem przyszłość fotowoltaiki w Polsce? Okazuje się, że prognozy są nader optymistyczne.

Jeszcze lepiej, jeszcze taniej

Losem fotowoltaiki w Polsce interesowali się między innymi eksperci banku PKO. Ich wysiłki zaowocowały specjalnym raportem, który we wrześniu 2017 roku trafił także do opinii publicznej. Optymizm ekspertów bazuje przede wszystkim na zapowiedziach Ministerstwa Energii deklarującego, że do 2020 będziemy mieli do czynienia ze znaczącym powiększeniem łącznych mocy polskich elektrowni solarnych. Nie będzie to przy tym dzieło przypadku, celem ministerstwa jest bowiem stabilizacja systemu energetycznego, co przyda się zwłaszcza w środku lata, gdy zapotrzebowanie na energię jest szczególnie duże. Ekonomiści przewidują również, że sama technologia stanie się już niedługo znacznie tańsza niż ma to miejsce obecnie. To właśnie cena sprawia, że wielu potencjalnych inwestorów podchodzi sceptycznie do fotowoltaiki, a unijne programy mogą prowadzić do jej znaczącego obniżenia. Nie tylko one zresztą mogą sprawić, że fotowoltaika będzie tańsza. Przewiduje się także systematyczny spadek kosztów samych modułów, co zawdzięczać będziemy obserwowanemu już dziś zwiększeniu produkcji ogniw, z którą mamy do czynienia w Chinach.

Czy fotowoltaika to rozwiązanie na dziś?

Analiza przygotowana przez bank PKO BP napawa optymizmem przede wszystkim dlatego, że nie odnosi się wcale do dalekiej przyszłości. Mówi o czasach, które są nam współczesne i o zmianach, które mogą być widoczne nie za kilkanaście, ale maksymalnie za kilka lat. I nawet, jeśli raport jest tylko jednym z wielu dokumentów poświęconych przyszłości fotowoltaiki, warto zapamiętać optymistyczne wnioski czerpane z jego lektury.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz