Dobra pizza: co to znaczy?

Spędzanie wolnego czasu w restauracji staje się coraz bardziej popularne. Do wyjątkowo chętnie odwiedzanych restauracji należą te z włoską kuchnią. Polacy pokochali włoskie makarony i risotto. Jednak daniem zamawianym wyjątkowo często jest pizza.

Pizza neapolitańska i rzymska

Dobra pizza: co to znaczy?

Każdy region Włoch ma własną odmianę pizzy. Są jednak dwa rodzaje uważne za klasyczne: pizza neapolitańska i rzymska. Różni je między innymi grubość ciasta. Na południu Włoch, a więc w Neapolu pizza ma ciasto grubsze i pulchne. Przesuwając się na północ kraju można zauważyć, że ciasto staje się coraz bardziej cienkie. Ciasto na rzymskiej pizzy jest więc cienkie i chrupiące. Na wyjątkowo cienkim cieście przyrządzana jest pizza we Florencji. Niekoniecznie też pizza musi mieć okrągły kształt. Bardzo często na Sycylii pieczona jest pizza prostokątna. Nie ma znaczenia, czy pizza ma okrągły czy prostokątny kształt. Na pewno jednak żaden Włoch nie poleje jej keczupem.

Jaką pizzę Polacy lubią najbardziej?

W każdym regionie Włoch można zjeść inny rodzaj pizzy. Jednak za najbardziej klasyczną, rozpoznawalną na całym świecie jest między innymi pizza Margherita. To bardzo prosta pizza składająca się z 3 składników: mozzarelli, pomidorów i bazylii. Ta pizza podawana jest w pizzeriach na całym świecie, nie może jej więc zabraknąć także w polskich restauracjach. W polskich restauracjach można zamówić również pizzę hawajską. Wymyślona ponad 50 lat temu w Kanadzie pizza z szynką i ananasem jest popularna na całym świecie. Chętnie zamawiamy nie tylko trzyskładnikowe pizze, ale także takie z większą ilością dodatków. Chętnie wybieramy owoce morza, oliwki, pieczarki albo pizzę z czterema serami. Pojawiają się również pizze tylko ze słodkimi dodatkami.

Odpowiedni gatunek mąki, długo dojrzewające ciasto, świeże składniki najwyższej jakości: to elementy, które składają się na dobrą pizzę. Wielu polskich restauratorów stawia na najwyższe standardy, można więc w polskich restauracjach zjeść pizzę tak samo dobrą jak we Włoszech.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz