Jak bezpiecznie i efektywnie pracować przy użyciu tarcz diamentowych?

Jak bezpiecznie i efektywnie pracować przy użyciu tarcz diamentowych?

Wydawałoby się, że tarcze diamentowe to proste narzędzia. Wystarczy zamocować taką w przecinarce i już można ciąć do woli. Nic bardziej mylnego. Aby praca przy użyciu tarczy była efektywna i bezpieczna należy przestrzegać kilku zasad. Oto najważniejsze z nich.

Podstawowe zasady

– Dobieraj typ tarczy do rodzaju ciętego materiału. Większość znanych producentów umieszcza na swoich tarczach specjalne piktogramy, które umożliwiają szybką identyfikację. Jest tam też informacja, czy tacza nadaje się do cięcia na mokro, czy na sucho. Jeżeli masz do pocięcia w krótkim czasie wiele materiałów różnego typu, możesz użyć tarczy uniwersalnej (turbo). Przygotuj się jednak na to, że taka tarcza szybciej się zużyje i będziesz musiał wymienić ją na nową.

– Zanim założysz tarczę, upewnij się, że pasuje do przecinarki, na którą zamierzasz ją założyć. Informacje na temat średnicy tarczy i otworu mocującego tarczy znajdziesz na powierzchni narzędzia. Nigdy samodzielnie nie modyfikuj tarczy np. nie powiększaj otworu, bo to może zakończyć się bardzo poważnym wypadkiem.

– Tarczę zakładaj tak, aby kierunek obrotów maszyny pokrywał się z kierunkiem strzałki umieszczonej na tarczy. Zanim włączysz przecinarkę, koniecznie sprawdź, czy dokładnie umocowałeś tarczę za pomocą kołnierzy dociskowych.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

– Umocuj dokładnie materiał, który zamierzasz przeciąć. Tnij w linii prostej, płynnie i z wyczuciem. Nie przekrzywiaj tarczy diamentowej. Nie przekraczaj zalecanych przez producenta maksymalnych obrotów tarczy i głębokości cięcia. Jeżeli masz do przecięcia grubszy materiał, zrób to etapami.

Zobacz hurtownie https://www.husqvarnacp.com/pl/narzedzia-diamentowe/tarcze-diamentowe/.

– Jeżeli używasz tarczy do cięcia na sucho, zapobiegaj przegrzaniu. Koniecznie rób krótkie, około dwuminutowe przerwy w pracy, aby narzędzie wystygło.

– Gdy zauważysz, że tarcza diamentowa jest uszkodzona, np. ma pęknięcia, zarysowania, jest odkształcona, koniecznie wymień ją na nową.

– Zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo. Do pracy zakładaj okulary i rękawice ochronne. Pod żadnym pozorem nie zdejmuj z maszyny zalecanych przez producenta osłon ochronnych.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz