Leasing operacyjny: co warto o nim wiedzieć?

Leasing operacyjny: co warto o nim wiedzieć?

Form finansowania zakup linii produkcyjnych, maszyn, nieruchomości, komputerów jest obecnie wiele. Formą cieszącą się rosnącą popularnością jest leasing. Najczęściej w Polsce przedmiotem leasingu jest samochód.

Kto może wziąć samochód w leasing?

Leasing samochodowy może być ofertą skierowaną do firm i osób prywatnych. Najczęściej jednak firmy leasingowe kierują swoją ofertę do przedsiębiorców. W przypadku leasingu samochodowego dla firm z oferty mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy bez względu na to, jak długo prowadzą działalność gospodarczą. Samochód w leasing mogą więc wziąć także osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem. Oferta leasingowa najczęściej skierowana jest do firm różnej wielkości. Bardzo często jednak wyjątkowo korzystna przygotowana jest z myślą o małych i średniej wielkości firmach. W leasing można wziąć zarówno samochód (samochody) osobowy, ciężarowy lub dostawczy. Do wyboru są samochody nowe i używane. Te ostatnie to pojazdy maksymalnie ośmioletnie.

Jaki leasing?

Do wyboru są dwa rodzaje leasingu samochodowego. Do wyboru jest leasing operacyjny i finansowy. Różnią się one przede wszystkim uwarunkowaniami podatkowymi. Z punktu widzenia przedsiębiorcy (szczególnie tego dopiero rozpoczynającego działalność gospodarczą) bardziej korzystny jest ten pierwszy. W ramach leasingu operacyjnego przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu wszystkie raty leasingowe. W koszty uzyskania przychodu może także wliczyć czynsz inicjalny. Tym mianem określana jest opłata wstępna. Również wydatki na paliwo mogą zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu. Do największych zalet leasingu operacyjnego należy jednak to, że podatek VAT zostaje rozłożony na raty i doliczony do rat leasingowych. W przypadku leasingu finansowego takiej możliwości nie ma.

Leasingowanie samochodu to rozwiązanie, które wśród polskich przedsiębiorców cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Oferta firm leasingowych staje się więc coraz bardziej ciekawa. Leasing samochodowy jest alternatywą dla kredytu z banku.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz