Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych

Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują na popularności. I ten fakt wcale nie dziwi, gdyż są one nie tylko funkcjonalne i oszczędne, ale też przyjazne środowisku naturalnemu. Jednym z takich ekologicznych i praktycznych rozwiązań są panele fotowoltaiczne, po które sięga coraz większa ilość właścicieli domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych czy hal przemysłowych. Jednak decydując się na takie rozwiązanie warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, co gwarantuje skuteczność, efektywność czy długi czas działania. Zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej instalacji?

Parametry techniczne

Jedną z głównych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie paneli słonecznych są parametry techniczne. W przypadku fotowoltaiki liczy się przede wszystkim:

  • sprawność (procentowy stosunek mocy elektrycznej do mocy promieni słonecznych padających na instalację fotowoltaiczną)
  • moc (jej wysokość wpływa na konieczną ilość modułów, które mogą pokryć zapotrzebowanie na energię)
  • tolerancja mocy (ten parametr informuje o tym, jak duża może być różnica pomiędzy rzeczywistą a nominalną mocą szczytową danego urządzenia)
  • współczynnik wypełniania (określa jakość urządzenia)

Wszystkie te parametry są niezwykle istotne, gdyż każdy z nich informuje o rzeczywistej jakości danej instalacji. Dlatego też decydując się na zakup nie warto kierować się jedynie ceną, ale właśnie wymienionymi wyżej cechami.

Gwarancja

Innym ważnym kryterium wyboru paneli fotowoltaicznych jest ich gwarancja. W tym przypadku obowiązuje podstawowa zasada – im jest ona dłuższa, tym lepiej. Dodatkowo warto pamiętać o tym, iż gwarancja powinna obejmować nie tylko okres działania danego kolektora słonecznego, ale także uzysk mocy (który w pierwszych latach nie powinien spadać poniżej 90%). I tutaj warto wiedzieć jedną rzecz – im okres gwarancyjny jest dłuższy, tym cena takiej instalacji jest zazwyczaj wyższa.

Inne kwestie ważne przy zakupie paneli fotowoltaicznych to producent (jego doświadczenie i czas obecności na rynku), awaryjność paneli i sposób montażu. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie przez producenta fachowej ekipy, która zamontuje panele w sposób jak najbardziej profesjonalny. Dobre kolektory słoneczne to gwarancja efektywności, wiec warto zwracać uwagę na wszystkie wyżej wymienione kwestie.

Więcej znajdziesz na https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz