Oszustwa internetowe

Oszustwa internetowe

Oszuści zawsze wykorzystywali różnorodne sposoby na to aby dotrzeć do swoich ofiar, Internet dał im wiele nowych możliwości. Może to obecnie dziwić, ale nawet tak proste oszustwa internetowe jak spreparowane wiadomości w których oszuści proszą o podanie poufnych danych, na przykład danych umożliwiających logowanie się do systemów bankowości internetowej nadal są stosowane, na część takich wiadomości przychodzi nawet odpowiedź, szacuje się, że jest to zwykle maksymalnie kila procent, oszustwa tego rodzaju są dosyć szybko wykrywane, same wiadomości natomiast blokowane mogą być przez filtry antyspamowe stosowane zarówno w oprogramowaniu poczty internetowej jak i w dodatkowym oprogramowaniu na przykład antywirusowym.

W pewnym stopniu programy antywirusowe mogą chronić także przed najbardziej wyrafinowanymi oszustwami internetowymi, które są skierowane na konkretnych użytkowników. Jednym z poważniejszych zagrożeń są oszustwa dotyczące spadku po bogatym i nieznanym krewnym, które na ogół rozpoczynają się od zebrania informacji o osobie, która ma być oszukana. Na tym etapie program antywirusowy może zabezpieczyć użytkownika przed ewentualnym wykradnięciem poufnych danych, ale część danych, jak się przypuszcza wykradana jest na przykład z portali społecznościowych.

Ofiara informowana może być z odpowiednim wyprzedzeniem o znalezieniu krewnego, często w takie wiadomości wysyła się do większej liczby wybranych osób informujące o krewnym w dalekim, nie rzadko egzotycznym kraju, często dotyczy to realnie żyjących osób, które mają po prostu zbieżne nazwiska, fakt ten wykorzystuje się po to aby później poinformować o ewentualnym spadku. Wiarygodność buduje się podając nazwisko ofiary, która zginęła w katastrofie lotniczej czy innej klęsce żywiołowej, co także jest często prawdą, a informacje o tym są ogólno dostępne, więc można dotrzeć do nich nawet za pośrednictwem serwisów informacyjnych. Nieprawdziwe są natomiast informacje o ogromnym spadku oraz kosztach manipulacyjnych które pokryć ma ofiara, często w określonym przedziale czasowym.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz