fallback-image

Program CAM – co powinien mieć ?

W każdym procesie obróbki detalu, konieczne jest wprowadzenie programu CAM – dzięki któremu możliwe jest „przekonwertowanie” rysunku technicznego bezpośrednio do języka programowania maszyny CNC. Niestety, by możliwie jak najlepiej wykorzystać możliwości tego oprogramowania, konieczne jest wybranie do tego celu odpowiedniego narzędzia. Nie jest to proste – wszak na rynku i w Internecie jest mnóstwo tego typu aplikacji, które są mniej lub bardziej udanymi rozwiązaniami.

Czym kierować się wybierając odpowiedni program CAM?

1. Płynnością działania – jest ona niezbędna jeśli mówimy o pracy w oparciu o dokładne rysunki techniczne i detale. Nie ukrywajmy – program CAD jest narzędziem które zużywa sporo mocy obliczeniowej komputera. Zastosowanie odpowiedniego programu, pozwoli na jego wydajną i bezawaryjną pracę a przez to – na zwiększoną wydajność firmy w której jest on wdrożony i stosowany.

2. W miarę prostym interfejsem. Program cam z natury jest narzędziem dość skomplikowanym w obsłudze, toteż warto pomyśleć o takim narzędziu które będzie tą pracę upraszczało. Pomocne są tu aplikacje, które wprowadzają dużą liczbę rozmaitych automatyzacji (w tym szablonów) które nie tylko usprawnią i ułatwią pracę, ale też pozwolą na jej przyspieszenie bez konieczności wpisywania oczywistych dla programisty sekwencji kodu NC.

3. Kompatybilnością z firmowymi komputerami. Nie ukrywajmy – ten punkt jest niezmiernie istotny. Dlaczego? Ponieważ kompatybilność programu cam jest czymś niezwykle istotnym. Wyobraźmy sobie program cam, który w żadnym wypadku nie dostosowuje się do komputerów zainstalowanych w firmie (chociażby ze względu na nieodpowiednią moc obliczeniowych wspomnianych urządzeń). Efekt takiego doboru z pewnością będzie opłakany a przecież nikt tego nie chce.

Zobacz również:

Podsumowując, od dobrej współpracy programu cam z cyfrowymi systemami w firmie zależy jej wydajność pracy, efektywność i dokładne wykonanie detali. Dlatego dobór odpowiedniego programu cam (a także i CAD) jest tu wręcz wymagany.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz