Regeneracja – co to właściwie znaczy?

Regeneracja – co to właściwie znaczy?

Regeneracja – co to właściwie znaczy?Czym różni się standardowa naprawa od regeneracji? Ten drugi proces to nic innego, jak przywrócenie części do stanu fabrycznego poprzez wymianę tych elementów danej części, które nadają się do takiej wymiany.

Co jest czym i z czym to się je

Regenerowanie to również przywrócenie niektórym komponentom pierwotnych kształtów oraz rozmiarów. Zwłaszcza komponentom metalowym. Oczywiście cały proces, który ma na celu sprawienie, że dany element będzie działał i wyglądał „jak nowy”, nie zawsze kończy się sukcesem. Nie w przypadku każdej części. Otóż są takie podzespoły w samochodzie, które lepiej wymienić na nowe niż regenerować.

Dlaczego warto regenerować zużyte lub niesprawne części?

Przede wszystkim, dlatego, że jest to zazwyczaj dużo tańsze niż zakup nowych podzespołów. Różnice sięgają nawet 50-60% na korzyść części regenerowanych. Koszt zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania i poziomu zużycia elementu. Największą korzyść odczują zwłaszcza użytkownicy samochodów z silnikiem diesla, gdzie nowa część może być nawet kilkukrotnie droższa od procesu regeneracji. Dla wielu osób istotny będzie także proekologiczny aspekt tego typu operacji. Zamiast wyrzucać komponenty, usprawniamy je i nadal z nich korzystamy. Takie działanie wspierają nawet renomowane firmy, które oprócz nowych części zamiennych wprowadzają do swojej oferty również produkty po regeneracji. Bardzo często posiadają one gwarancję, przez co kuszą kupujących atrakcyjną ceną i warunkami. Najczęściej regeneruje się części silnikowe – np. turbosprężarki, aparaty zapłonowe, alternatory, rozruszniki, tłoki, wtryskiwacze, pompy wtryskowe i cylindry. Podobnie z podzespołami zawieszania oraz układu napędowego – do odnowy nadają się przekładnie kierownicze, wahacze, amortyzatory, sworznie, sprężyny, skrzynie biegów czy półosie. Oczywiście o tym, czy dany element może być regenerowany, decyduje poziom jego zużycia. Czasem jest ono tak duże, że regeneracja nie ma sensu i lepiej kupić nowy, nieużywany produkt. Jednak w większości przypadków odnowienie części będzie możliwe.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz