Skala cyber przestępczości

Skala cyber przestępczości

Korporacje specjalizujące się w tworzeniu i projektowaniu oprogramowania którego zadaniem jest ochrona komputerów osobistych prowadzić mogą także badania mające na celu ustalenie tego jak duża jest skala cyberprzestępczości. Takie badania są niezwykle cenne bowiem na ogół dotyczą one samych użytkowników oprogramowania antywirusowego tak więc mogą być to udokumentowane przypadki, aczkolwiek aby badania były wiarygodne dane muszą być zbierane na zdecydowanie większą skalę.

Wiele mówi się o tak zwane cyber przestępczości, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak duża może być skala tego zjawiska. Jak się okazuje bardzo wiele zależy od tego w jaki region weźmie się pod uwagę. W Polsce mówi się że około 40 procent wszystkich użytkowników Internetu pada ofiarami przestępców internetowych, pod uwagę brane są także próby włamań i ataków które podejmowane są przez przestępców. Można sądzić iż to dużo jednak w skali światowej szacuje się, że nawet do 70 procent wszystkich użytkowników może być narażonych na tego rodzaju działania.

Oznacza to, że istnieje spore prawdopodobieństwo stania się ofiarą różnego rodzaju przestępczych działań, które mogą przynosić wymierne szkody materialne użytkownikom czy też spowodować kradzież wirtualnej tożsamości. Takie działania mogą być podejmowane w celu dalszych wyłudzeń, dlatego też absolutną podstawą powinno być posiadanie zabezpieczeń w postaci dobrych programów antywirusowych. Ich odpowiednie funkcjonowanie pozwala także na zapobieganie większości typowych ataków czy przenikaniu wirusów lub innego podobnego oprogramowania.

Aby uniknąć ryzyka związanego z wirusami należy uważać także na to jakie oprogramowanie instaluje się na swoim komputerze oraz z jakiego dokładnie źródła pochodzić mogą pliki instalacyjne danego oprogramowania. Jak się okazuje równie istotne może być dokładne zapoznanie się z umową oraz licencją którą akceptuje się podczas instalacji oprogramowania, można bowiem nieświadomie zgodzić się aby dany program śledził działania użytkownika, dane te mogą być wykorzystywane do różnych celów.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz