System POS: zarządzanie sprzedażą

Coraz częściej w lokalach gastronomicznych, sklepach prowadzących sprzedaż detaliczną, motelach i hotelach wykorzystywany jest sprzęt komputerowy ze specjalnym oprogramowaniem do sprzedaży. Nazwano go systemem POS.

 

Elementy składające się na system POS

Najważniejszy element systemu to terminal. Jest to niewielkich rozmiarów komputer, który służy do rejestrowania sprzedaży i gromadzenia niezbędnych danych. Jego obsługą zajmuje się sprzedawca. W lokalu gastronomicznym będzie to kelner. Terminale są bardzo proste w obsłudze. W zależności od modelu mogą mieć specjalną klawiaturę lub panel dotykowy. Te ostatnie modele są najbardziej popularne. Są niezawodne, bardzo proste w obsłudze, a przy tym odporne na zaburdzenia.Terminal musi współpracować z elektronicznymi urządzeniami takimi jak: waga elektroniczna, drukarka fiskalna, czytnik kodów. Może również współpracować z drukarką kart plastikowych lub drukarką etykiet. Całość, a więc terminal i urządzania peryferyjne, składają się na system POS. Oczywiście, system będzie bezużyteczny, jeśli nie zostanie wyposażony w odpowiednie oprogramowanie. To dzięki niemu system działa sprawnie, umożliwia rejestrowanie wszelkich zmian związanych ze składaniem zamówień i sprzedażą.

Co zyskamy wybierając system POS?

System POS przynosi korzyść nie tylko właścicielom lokali gastronomicznych czy sklepów, ale także klientom. W tych lokalach, w których zdecydowano się z niego skorzystać są oni obsługiwania znacznie szybciej. Dzięki systemowi właściciel ma możliwość dokonania bardzo szybkiej aktualizacji cen, może także szybko sprawdzić historię sprzedaży, zaktualizować bazę kontrahentów. Co najważniejsze: może też bardzo szybko przekonać się, czy prowadzona przez niego działalność przynosi mu zyski.

System POS ułatwia zarządzanie sprzedażą. W lokalach gastronomicznych może służyć do rejestrowania czasu pracy kelnerów, rejestrowania receptury poszczególnych dań, ułatwia także obsługiwanie poszczególnych gości. Jest standardem w nowoczesnych lokalach gastronomicznych i sklepach.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz