Wykorzystanie gazu ziemnego

Wykorzystanie gazu ziemnegoGaz ziemny stanowi surowiec, który zarówno w przemyśle jak i użytkowaniu domowym spełnia wiele istotnych funkcji. Źródłem gazu ziemnego są zazwyczaj kopalnie węgla kamiennego.

W Polsce gaz ziemny wydobywa się przede wszystkim na Podkarpaciu i Zapadlisku Przedkarpackim, w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, a także w województwach Wielkopolskim oraz Lubuskim.

Gaz, a ocieplanie

Jeśli chodzi o domowe wykorzystanie tego surowca, niewątpliwą zaletą gazu ziemnego jest jego spalanie. Poprzez proces spalania gazu możliwe staje się utrzymanie stałego płomienia, który nadaje się do wykorzystania przede wszystkim w gotowaniu. Gaz ziemny może także służyć do ocieplenia naszego domu. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób ocieplenia budynku, konieczne stanie się podłączenie domu do zewnętrznej sieci gazowej. Jeśli korzystamy z gazu w postaci płynnej konieczne stanie się podłączenie domu do zbiornika z gazem płynnym. Obligatoryjne jest także zamontowanie wewnętrznej instalacji gazowej, którą gaz będzie doprowadzony do kotła. Kocioł zmieni doprowadzony gaz na ciepło. Ciepło wytwarzane w kotle jest przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania, która dystrybuuje je po całym domu. Zdecydowawszy się na zamontowanie instalacji gazowej w domu, kolejną inwestycją jest przeznaczenie pomieszczenia na kotłownie.

Kocioł gazowy? Czemu nie!

Kotłownia to pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł parowy lub grzewczy. Nowoczesne kotły gazowe mają tę zaletę, że nie zajmują wiele miejsca. Kotłownia, w którym znajdzie się kocioł gazowy nie musi być więc dużym pomieszczeniem. Może pełnić funkcję nie tylko pomieszczenia, w którym zlokalizowany jest kocioł gazowy, ale także piwnicy czy schowka. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na zamontowanie kotła kondensacyjnego o mocy mniejszej lub równej 30 kW, nie masz obowiązku umieszczania go w kotłowni. Taki kocioł kondensacyjny może być umieszczony w kuchni, łazience lub przedpokoju. Gaz ziemny stanowi więc dobre rozwiązanie na ogrzanie domów o dużych metrażach jak i mniejszych budynków. Ponadto kotły gazowe nie brudzą się, tak jak kotły w których spala się węgiel lub drewno.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz