Zabezpieczenia komputerowe stosowane w dużych korporacjach

Tak jak w przypadku komputerów prywatnych dokładnie tak samo i w prywatnych korporacjach stosuje się programy antywirusowe, które dbają o bezpieczeństwo użytkowników. Różnica polega tutaj na tym, że oprogramowanie to stosuje się na wielu stanowiskach komputerowych, na ogół jednak konfiguracja oraz wiele innych związanych z użytkowaniem oprogramowania antywirusowego działań nadzorowanych jest przez odpowiednio wyznaczone osoby, które mogą skonfigurować w jednym momencie oprogramowanie stosowane w całej firmie.

Innym sposobem zabezpieczeń są odpowiednie procedury bezpieczeństwa, według których tworzone są nawet zamawiane przez firmy komputery. Przykładem może być brak możliwości podłączenia jakichkolwiek zewnętrznych nośników danych, może być to stosowane w celu zapobiegnięciu ewentualnej kradzieży danych ale także w celu uniemożliwienia przeniesienia w ten sposób groźnego oprogramowania, w tym także wirusów. Dodatkowo stosowane są specjalne zapory które zapobiegają przenikaniu zainfekowanych plików, czy też wyprowadzaniu danych na zewnątrz. Osobnym zabezpieczeniem mogą być dodatkowe filtry poczty elektronicznej. Odpowiednio spreparowane pliki, stanowiące załączniki wiadomości mogą także zawierać groźne dla systemu operacyjnego wirusy.

Podobne mechanizmy zabezpieczające można stosować także prywatnie, jednakże odsetek osób które w ogóle nie używają oprogramowania antywirusowego jest stosunkowo wysoki. Dlatego też wskazane jest zabezpieczenie samej sieci w której znajdują się komputery. Jeśli chodzi o korporacje to stosuje się w tym celu dodatkowe oprogramowanie, natomiast użytkownikom prywatnym w pełni wystarczyć powinna dodatkowa funkcjonalność użytkowanego przez nich oprogramowania antywirusowego, które także może zabezpieczać daną sieć komputerową, ma to dobre zastosowanie w przypadku sieci domowych czy też innych stosunkowo niedużych sieci komputerowych. W firmach dodatkowym zabezpieczeniem jest odpowiednie szyfrowanie dysków twardych co z kolei w znacznym stopniu utrudnia lub wręcz uniemożliwia przechwytywanie danych przez niepowołane osoby.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz