Zagrożenia internetowe – na co zwracać uwagę?

Typowym zagrożeniem w sieci są wirusy komputerowe które działać mogą na różne, niekiedy dosyć wymyślne sposoby. W zależności od intencji twórców takiego oprogramowania. Sam wirus może instalować się w całości na komputerze użytkownika jak również potrzebne mu do działania dane pobierane mogą być z sieci w tym kod programu, który zawiera dalsze moduły wirusa. Podstawowym zagrożeniem może być usuwanie określonych plików, co może doprowadzić do utraty ważnych danych i informacji jak również możliwe jest aby w taki właśnie sposób uszkodzić system komputerowy użytkownika.

Wirusy działać mogą praktycznie od razu po zainfekowaniu systemu komputerowego jak też mogą uaktywniać się dopiero po pewnym czasie, niekiedy z góry określonym przez twórcę wirusa, znane są przypadku uruchamiania się takiego oprogramowania dopiero w określonym dniu, gdzie pewne symboliczne znacznie może mieć sama data. Stosunkowo nową formą i odmianą wirusów komputerowych jest oprogramowanie blokujące komputer użytkownika, który traci dostęp do swojego komputera oraz wszystkich zapisanych na dysku danych, dostęp ten można uzyskać dopiero po wpłaceniu określonej kwoty na konto twórców wirusa. Spotykane są różnorodne odmiany takich programów wirusowych, często ich twórcy podszywają się pod określone służby czy też policję, informując użytkownika iż kwota którą musi wpłacić jest na przykład karą za nielegalne pobieranie plików komputerowych. Tak samo jak w przypadku każdego wirusa pomóc mogą tutaj programy antywirusowe które nie powinny w ogóle dopuścić do zainstalowania takiej aplikacji na komputerze użytkownika.


Zupełnie inną odmianą groźnego oprogramowania jest takie, które może szpiegować użytkownika zapisując wszystko to co robi on na komputerze, informacje wysyłane są oczywiście przy wykorzystaniu łącza internetowego. Jest to sposób na wykradania poufnych danych w tym haseł logowania użytkowników. Obecność takiego oprogramowania jest w stanie wykryć dobry program antywirusowy, którego zadaniem powinno być także zablokowanie takich działań na komputerze użytkownika. 

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz