Zagrożenia z sieci

Zagrożenia z sieci

Ofiarą przestępców komputerowych paść może absolutnie każdy, jak się jednak okazuje istnieją regiony w których w użytkownicy narażeni są w zdecydowanie większym stopniu na działania takich przestępców. Jest to związane głównie z kwestiami prawnymi ale nie tylko. Na początek należy zaznaczyć, że często działania przestępców, którzy nawet uzyskują dostęp do kont bankowych podzielone są na kilka etapów. Inne organizacje przestępcze czy też osoby zajmują się kradzieżą danych, inne natomiast faktycznymi kradzieżami pieniędzy z kont ofiar.

W znacznym stopniu utrudnia to wyszukiwanie przestępców podobnie jak inna charakterystyczna metodyka działania polegająca często na kradzieży niewielkich sum pieniędzy z kont wielu ofiar, czasem w regularnych odstępach czasu. Działania takie mogą pozostawać nie zauważone oraz często są także w ogóle nie zgłaszane z uwagi na niewielką kwotę. Właściciele kont bankowych sądzić mogą wręcz że jest to błąd systemu bankowego lub ich własna wypłata środków, o której nie pamiętają. Specjaliści radzą jednak aby każdą taką podejrzaną transakcję zgłaszać w swoim banku co powinno zapobiegać dalszym działaniom oszustów. Obserwuje się także ścisłą korelację pomiędzy skalą zagrożeń internetowych a poszanowaniem prawa autorskiego.

Między innymi dlatego w krajach takich jak Chiny czy Rosja skala przestępstw internetowych jest zdecydowanie wyższa. Wiąże się to po pierwsze z regulacjami prawnymi, na podstawie których o wiele trudniej jest ukarać przestępców internetowych. Już samo to ma ogromne znaczenie, ale nie jest oczywiście cechą decydującą o skali zagrożeń sieciowych. Bardzo znaczące są zachowania w sieci samych internautów. Pobieranie z sieci dużych ilości nielegalnych plików czy też oprogramowania w znacznym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo natrafienia na wirusy czy oprogramowanie szpiegujące. Kiedy komputer ofiary jest zainfekowany przestępcom zdecydowanie łatwiej jest dokonywać oszustw czy też kradzieży właśnie za pośrednictwem sieci. Spora część takich przestępstw jest także w ogóle niezgłaszana co utrudnia oszacowanie skali zjawiska oraz ukaranie osób odpowiedzialnych.

Zobacz również:

No Comment

Dodaj komentarz